Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

FUTBOLDA ÖNERİM, MİSYON TAKIMLARI

 

 

Öncelikli olarak yabancı oyuncunun tamamen sınırsız olduğu 18 süper lig takımı olmalı. İsteyen takımlar tümünü yabancı oyuncuların oluşturduğu kadro kurabilmeli. Bunun yanında elbette bu 18 takım içerisinde hiç yabancı oyuncu oynatmak istemeyenler de olabilir. Takımların oynatacağı yabancıların bir kısmına şu yaşta milli takımında şu kadar oynaması gerekir şartı da eklenebilir.

 

MİSYON TAKIMLARI

18 takıma yabancı serbest oldu diyelim, hepsi bu kadar mı, elbette ki değil. Süper ligde 20 takım olsun. Ligde yer alacak diğer 2 takım da misyon takımı olsun. Bu misyon takımları, misyon takımı olmak için başvuruda bulunan 1. 2. 3. yada amatör takımların içinden kurayla çekilsin. Tabi misyon takımlarının şartları da farklı olacak.

 

 

Misyon takımlığı müracaatı için,

 

1-Stat kurallarına uymak

 

2-Mali kurallara uymak, gerekir

 

 

Misyon takımı, stat kuralları

 

1- Misyon takımı başvurusu yapan takımların en az 7500 kişilik stada sahip olması gerekir. Yoksa maçlarını bu büyüklüğü aşacağı başka bir statta yapacağını belirtebilir.

 

2-Misyon takımları, stat seyirci kapasitesinin % 50 sini öğrencilere, bedelsiz olarak ayırmak zorundadır. Öğrencileri kendi belirleyebilir.

 

3- Misyon takımları stat kapasitesinin %25ini rakip takıma ayırmak zorundadır.

 

 

Misyon Takımlarının mali kuralları

 

1- Borcu olan takımlar misyon takımlığı başvurusu yapamaz.

 

 

2-Misyon takımı olarak kabul edilen ve lige giren misyon takımı,

 

-İlk sezona başlarken, toplamda en fazla 2 milyon euro transfer harcaması yapabilir.

 

-İlk sezondan sonraki sezonlarda da 500 bin euro toplam transfer harcamasını aşamaz.

 

-Kadrosundaki oyunculara, kişi başı yıllık 50 bin eurodan fazla ücret ödeyemez.

 

 

 

Misyon takımları kadro yapısı

 

1- Misyon takımları kesinlikle yabancı oyuncu oynatamazlar.

 

 

2-Misyon takımları, ligde oynama hakkı kazandıkları sezona 28 transfer yapabilirler.

 

-Misyon takımlarına 27 yaş üzeri oyuncu transfer edilemez.

 

-Misyon takımları, ligde bir sezon oynadıktan sonra, her sezon başı kadrolarına en fazla 3 oyuncu katabilirler. 3 tane de oyuncu gönderebilirler.

 

-Misyon takımları, misyona başlarlarken, 10 tane 20 yaş altı oyuncu bulundurmak zorundadırlar. Transferleri de bu kurala göre gerçekleştirmelidirler.

 

-Misyon takımları, süper ligde 1 sezon yer aldıktan sonraki dönemlerde yaptıkları transferlerde, 21 yaşından büyük oyuncu transfer edemezler.

 

-Misyon takımları ara transfer yapamazlar.

 

3-Bu takımlar, misyon takımı olmaya başladıkları sezonun başından itibaren 28 kişilik kadro bulundurmak mecburiyetindedirler. Arzu ederlerse sayı artabilir.

 

4-Misyon takımlarının kadrolarından yurt dışına oyuncu gönderme sayılarında sınır yoktur. Tek sınır şampiyon olmaları durumunda konur.

 

-Şampiyon olan misyon takımı, o sezon sadece yurt dışına olmak üzere 1 futbolcu gönderebilir Sözleşmesi biten futbolcuların sözleşmeleri de 1 yıl kendinden uzar. Bu durum, şampiyon oldukları sezondan sonra 1 sezon sürer. Sonraki sezon şampiyon olurlarsa 1 yıl daha devam eder.

 

-Yurt dışına giden misyon takımı futbolcusu 5 yıl boyunca liglerimize geri dönemez.

 

 

 

 

 

 

Misyon takımlarının ligdeki yeri

 

1- Misyon takımları, 6 sezon için lige alınırlar. Bu süre sonunda da;

 

-1. ligde düşürülürler.

 

-Alt yapılarından kadroya 18 oyuncu katmaları durumunda, ligde yer almak için, 2 sene daha ek süre kazanırlar.

 

 

2-Misyonda bulunduğu 6 sezonda, 6 kez şampiyon olmayı başaran misyon takımı, dilerse misyon takımlığını bırakarak, lige diğer takımların statüsünde devam edebilir. Bu durumda o sezon ligden düşen takım sayısı 1 arttırılır. Fazladan düşen takım dilerse misyon takımı olabilir.

 

 

3- Misyon takımları aldıkları sonuç ne olursa olsun ilk 4 sene küme düşmez. Eğer 4 sezon da düşme hattında yer alan misyon takımı ya da takımları olursa, onlar, başka misyon takımı ya da takımlarıyla değiştirilir.

 

 

4- Misyon takımlarına her yıl 20 milyon euro alt yapı desteği sağlanır. Milli takımlarda, yer alıp senede en az 5 resmi maçta 300 dakika oynayan futbolcu başına da yıllık 500 bin euro ek destek sağlanır.

 

AMAÇ

 

1-Milli takımıza futbolcu yetiştirmek.

2-Futbol kalitemizi arttırmak.

3-Futbol alt yapısını ve sürekliliğini arttırmak.

 

 

Murat Yediyüzyıl